فن سانتریفیوژ بکوارد
فن سانتریفیوژ بکوارد

هواکش حلزونی

فن سانتریفیوژ بکوارد

نوع پروانه بکوارد backward

در دو تیپ یک طرفه و دوطرفه

تعداد پره بسته به سایز پروانه از ۶ الی ۱۶pcs پره

قابلیت تولید از قطر ۳۵cm الی ۳۵۰ cm  سانتیمتر

ظرفیت هوا در فشار استاندارد از ۲۵۰۰m3/hr الی ۳۵۰۰۰۰m3/hr در ساعت

فشار استاتیکی در فشار استاندارد از ۵۰۰ pascal  الی ۱۲۰۰۰ pascal

محاسبات و طراحی با مدرنترین نرم افزار روز دنیا

هواکش حلزونی

مشخصات فنی

الکتروموتور

الکتروموتورهای استاندارد تکفاز و یا سه فاز ساخت کشورهای اروپای غربی از کارخانجات معروف ( AEG , SIEMENS , VEM , ABB ) و یا الکتروموتور ساخت موتوژن، الکتروژن ایران و یا الکتروموتورهای ضد انفجار استفاده می گردد ولی در بیشتر هواکش های حلزونی بهترین انتخاب الکتروموتورهایی با بدنه چدنی هستند .

هواکش صنعتی, موسسه سانتریفیوژ فن

شاسی

شاسی دستگاه هواکش ها ازانواع ورق های فولادی در مدلهای سبک و از انواع نبشی های صنعتی یا ناودانی های صنعتی در مدلهای سنگین و در فن های عظیم از تیرآهن های صنعتی  بصورت تک پل و یا دوبل ساخته شده و جهت جلوگیری از انتقال ارتعاش بین شاسی ها از لرزه گیرهای استاندارد استفاده میشوند .

هواکش صنعتی, موسسه سانتریفیوژ فن

یاتاقان

یاتاقان بلبرینگ ها از انواع سبک تا بلبرینگ  های اروپایی و ژاپنی در مدلهای پیم دار تا مدل های قفل دار نسبت به نوه دستگاه استفاده می شوند و در برخی از مدل ها از یاتاقان بلبرینگ های خنک شونده روغنی یا آبی برای کاهش دما در سیستم های خاص نصب می شوند . 

هواکش صنعتی, موسسه سانتریفیوژ فن

پروانه

ایمپلر یا پروانه از قطر ۲۵cm تا قطر ۳۵۰cm ساخته میشود و ضخامت ورق آن ها از ۱mm  تا ۲۵mm نسبت به قطر پروانه در نظر گرفته میشود و متریال آن ها از ورق گالوانیزه یا استیل ها ویا انواع ورقهای فولادی و ضد سایش وآتش خوار و در برخی از محصولات از فایبر گلاس یا pp و پی وی سی استفاده میشوند

هواکش حلزونی

کاربردها

بیشترین کاربرد هواکش حلزونی در بیمارستان ها، کارخانه ها، کارگاه ها، برج های مسکونی و اداری و …. جهت تخلیه و سیرکولاسیون هوا می باشد.

فن حلزونی خصوصا در صنایعی که هوای مکش شده حامل بخارات اسیدی ، غبار ، رطوبت یا دمای بالا یا دمای پایین باشد استفاده بسزایی دارد .

  • در هواکش حلزونی یکطرف مکش هوا از یک سو وارد میشود ولی در فن های حلزونی دوطرفه مکش هوا از دو سمت وارد می شود .
  • هواکش حلزونی یکطرف مکش از یک پروانه استفاده میشود ولی در فن دوطرف مکش ، از دو عدد پروانه استفاده می شود .
  • در فن یک طرفه شفت و یاتاقان ها در یک سو نصب می شوند ولی در فن دوطرف مکش شفت در مرکز محور در دو سمت پروانه و یاتاقان ها در دوسوی شفت نصب میشوند .
  • هواکش حلزونی دوطرفه امکان ورود هوا با دمای بالا را ندارد ، ولی در هواکش یکطرفه نسبت به طراحی پروانه امکان ورود هوا تا دمای بالای کاری را دارد .
  • همچنین هواکش حلزونی جهت وارد کردن فشار استاتیکی بیشتر برای مکش یا دمش پرقدرت در سیستم یا کانال مثل ایستگاه های هواساز یا غبارگیرها تنها راه ممکن خواهد بود .
  • هواکش حلزونی یک ورودی یا دو ورودی دارد که یکطرف مکش یا دوطرف مکش هستند وبنا به محل نصب طراحی و ساخته می شوند.
  • به عنوان مثال برای دستگاه هواساز از تیپ دوطرف مکش و برای سیستم غبارگیر از یک طرف مکش بیشتر استفاده می شود .
  • در فن حلزونی هوا از کنار دستگاه که فلنج یا دهانه مکش نام دارد و بصورت دایره ساخته شده  وارد می شود و از دهانه یا فلنج دمش که اصولا به صورت چهار ضلعی ساخته میشود خروج می کند .
  • فن حلزونی یکطرفه و دوطرفه تفاوت هایی باهم دارن و از لحاظ طراحی استانداردهایی را باید رعایت کرد .