هواساز

هواساز (به لاتین: Air Handling Unit) (بطور اختصاری AHU) دستگاهی برای تأمین هوای مطبوع و سالم با دستیابی به دما و رطوبت مناسب است. 

هواساز

سیستم های هواساز در اینجا فقط جهت ایجاد هوای گرم یا سرد استفاده نمیشوند تا افرادی که در داخل خانه کارمی کنند بتوانند کار خود را با راحتی انجام دهند. برخی از آنها جهت هوای پاک نیز در داخل خانه ایجاد می شود.

در ساختمان اداری یا تأسیسات صنعتی پر است از مردم و تجهیزات رایانه ای که گرمای زیادی را در فضای داخلی ایجاد می کند. به همین دلیل واحدهای حمل و نقل هوایی هواساز نقش مهمی در سرمایش ، رطوبت زدایی ، تهویه ، فیلتر و توزیع هوای داخلی دارند.

واحدهای انتقال هوای هواساز هوا را از بیرون ساختمان می گیرند و شرایط را تنظیم می کنند و هوا را از طریق مجرای هوا تنظیم می کنند.
هواساز بسته به ساختار و نیازهای آن از نظر اندازه ، ظرفیت و پیچیدگی متفاوت است. در کنار چیلرهای هواساز ، برجهای خنک کننده و پمپ ها ، هواساز یکی از اجزای اصلی هر سیستم گرمایش ، سرمایش و تهویه است.

بیایید عملکرد اصلی یک سیستم بزرگ تجاری هواساز را بررسی کنیم.

چیلرهای هواساز شامل اواپراتور و کندانسور هستند. آب سرد از تبخیر کننده خارج شده و در سراسر ساختمان به هواساز ها منتقل می شوند. کندانسور چیلر آب گرم را به برجهای خنک کننده روی پشت بام می فرستد.

فن یا هواکش صنعتی سانتریفیوژ برج خنک کننده هوا را به چالش با آب می کشند ، که در تماس مستقیم با اسپری آب کندانسور قرار می گیرد و اجازه می دهد تا حرارت آب کندانسور به هوا منتقل شود ، که پس از آن به جو منتقل می شود. سپس آب دوباره به سمت چیلر برگشت ، و آماده است تا گرمای بیشتری را جمع کند.

واحد حمل و نقل هواساز همانند یک موجود زنده و هوشمند فعالیت میکنند

هواساز

کاربردها

هواساز یکی از اصلی‌ترین دستگاه‌های تهویه مطبوع است که در مسیر چیلر و بویلر با کانال هوا قرار می‌گیرد. هواساز در صنایع مختلف نیز برای تولید هوای مورد نیاز با درجه و رطوبت مورد نظر به کار برده می‌شوند. 

موارد استفاده هوا ساز در ساختمانهای مسکونی و اداری – سالن های کشت قارچ – بیمارستان ها و اتاق عمل ها – داروسازی ها و آزمایشگاه ها – کارخانجات و سالن های تولیدی و ورزشگاه ها می باشد.

هواساز

مشخصات فنی

رطوبت زن هواساز

غالباً رطوبت زنی در آب و هوای سرد که گرمایش پیوسته هوا موجب خشکی بیش از اندازه هوا می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرایند رطوبت زنی به وسیله پاشیدن آب از افشانک‌ها یا شبکهٔ بخار و عمل رطوبت گیری توسط کویل سرد انجام می‌شود.

 فن یا هواکش هواساز

فن یا هواکش در هوا ساز، به عنوان یکی از اجزای مهم هوا ساز جهت جابجایی و جریان هوا در سیستم به کار می‌رود. بسته به نوع هواساز، امکان تعبیهٔ فن و هواکش‌های مختلفی از جمله محوری یا سانتریفوژ وجود دارد.

  فیلتر هواساز

در دستگاه‌های هواساز از چندین لایه فیلتر استفاده می‌شود که عملکرد آنها به صورت زیر است:

برای تصفیهٔ ذرات درشت تر از فیلترهای فلزی که قابلیت شستشو دارند استفاده می‌شود.

در مراحل بعدی از فیلترهای کیسه ای از جنس پلی استر برای جذب غبارات یا به عبارتی گرد و خاک موجود در هوای آزاد و در مرحله پایانی از فیلتر های هپا و اولپا که از جنس بوروسیلیکات و به ترتیب دارای قدرت جذب ذرات تا ۳/. میکرون و ۱۲/۰ میکرون هستند استفاده می‌شود.

معمولاً به منظور تمیز نگه داشتن تمام اجزای پایین دست در هوا ساز ، فیلترها به عنوان اولین مرحله در هواساز نصب می‌گردند. با توجه به درجه تصفیه مورد نیاز، فیلترها در دو یا چند ردیف پشت سر هم قرار می‌گیرند به طوری که فیلتر درشت صفحه‌ای جلوی فیلتر ریز کیسه‌ای قرار گیرد. از آنجایی که نگه‌داری و تعویض فیلتر صفحه‌ای ارزان‌تر است، از فیلترهای گرانترِ ، فیلتر کیسه‌ای محافظت می‌کند.

 کویل‌های گرمایش و سرمایش هواساز

بسته به نوع کاربرد و موقعیت جغرافیایی یک دستگاه هواساز ، ممکن است هوا ساز به منظور تغییر دما و رطوبت هوا نیاز به تأمین حرارت یا سرما یا هر دو داشته باشد. این فرایند توسط کویل‌های مبدل گرمایی که در مسیر جریان هوا قرار گرفته‌اند، انجام می‌شود.

اگر رطوبت گیری لازم باشد، با سردسازی هوا به منظور رسیدن به نقطه شبنم و چگالش مایع، کویل سرمایشی در هواساز به کار برده می‌شود. کویل گرمایشی که بعد از کویل سرمایشی قرار گرفته است (و به عنوان کویل گرمایش مجدد شناخته می‌شود)، هوا را تا دمای مورد نیاز گرم می کند . این فرایند باعث کاهش میزان رطوبت هوای تهویه شده می‌گردد.

اغلب در شرایط آب و هوایی سردتر که دما به زیر نقطه انجماد می‌رسد، با هدف جلوگیری از یخ زدگی فیلترها و لوله‌های آب پایین‌دستِ جریانِ هوا، کویل پیش گرمکن به عنوان اولین مرحله به کار برده می‌شود. کنترلری نیز پس از این کویل نصب می‌شود تا اگر حداقل دمای مورد نیاز تأمین نگردد، جهت محافظت از دستگاه، کل هواساز را خاموش نماید.

کویلهای گرمایش یا با آب داغ یا بخار آب کار می‌کنند یا الکتریکی هستند و کویل‌های سرمایش با آب مبرد یا یک ماده مبرد کار می‌کنند. کویل‌های سرمایش و گرمایش هواساز باید با استفاده از لوله کشی با چیلر و بویلر در ارتباط باشند.

هواساز - هوا ساز

در اینجا مرطوب کننده‌هایی را که استفاده از آن‌ها رایج است، معرفی می‌کنیم:

مرطوب کننده نوع اسپری هواساز

در این نوع مرطوب کنندگی به اسطلاح یک دستگاه ایرواشر بین دستگاه هواساز اضافه میشود .

این نوع مرطوب کننده یک سری و نازل‌های اسپری دارد که می‌توانند آب را با فشار PSI 15 یا حتی بالاتر اسپری کنند.

همچنین عمل شستشوو پاکسازی هوا را انجام میدهد ولی نه بمنظور استفاده در اتاق ها تمیز یا داروسازی ها .

مرطوب کننده نوع تشت بخار هواساز

مرطوب کننده تشت بخار یک تشت و کویل گرمایش در هواساز دارد که می‌تواند آب موجود در میان تشت را گرم کند. بخار آبی که در نتیجه این کار ایجاد می‌شود، می‌تواند سطح رطوبت هوای محیط اطراف را افزایش دهد.

مرطوب کننده نوع شبکه بخار هواساز

در این نوع مرطوب کنند، حفره‌های ریزی در لوله وجود دارند که بخاری را که از میان لوله جریان پیدا می‌کند، توزیع می‌کنند. در این مورد، آبی که گرم می‌شود تا بخار را برای توزیع در شبکه ایجاد کند، تهویه می‌شود تا از پخش شدن بو در فضای اتاق جلوگیری کند.

تجهیزات کنترلی هواساز

تجهیزات کنترلی برای تنظیم هر ویژگی هواساز؛ مانند دبی عبوری هوا، دمای هوای تأمین شده، کیفیت هوا و میزان رطوبت، ضروری است. این تجهیزات می‌توانند به سادگی یک ترموستاتِ قطع/وصل یا به پیچیدگی سیستم ساختمان هوشمند باشند.

اجزای معمول سیستم کنترلی شامل دماسنج‌ها، رطوبت سنج‌ها، عملگر مکانیکی، موتورها و کنترلرها می‌شود.

هوا ساز ایرواشر مخصوص سالن‌های پرورش قارچ

هواساز مهمترین دستگاه سالن‌های پرورش قارچ خوراکی در روش کشت مدرن است. تنظیم دما و رطوبت، دی اکسید کربن و اکسیژن، همچنین شستشوی هوا و جلوگیری از ورود هوای آلوده به داخل سالن و البته سم پاشی خودکار و کویل‌های سرمایش مرتبط با یک پکیج خنک‌کن یا یک چیلر، سرد می‌شود یا توسط کویل‌های مرتبط با یک بویلر یا المنت‌های حرارتی گرم می‌شود.